שאלות ותשובות

איזו השפעה יש לאלכוהול על גוף האדם?

אלכוהול משפיע על כל איבר תא ורקמה בגוף באמצעות מחזור הדם. סוג ההשפעה ועוצמתה תלויים בריכוז האלכוהול בדם – ובמילים אחרות, בכמה שתיתם. ההשפעות לטווח קצר יכולות לחלוף לאחר מספר שעות, יום או יומיים. אבל אם מתמידים בשתייה מופרזת במשך תקופה ממושכת של חודשים ספורים או שנים נגרמים נזקים חמורים, חלקם בלתי הפיכים, לאיברי הגוף השונים ובעיקר לכבד וללב. שתיה מרובה ומתמשכת של אלכוהול מעלה את הסיכוי לחלות בסרטן ובמיוחד בסרטן חלל הפה, הושט, הגרון, והכבד.

שתייה מרובה של אלכוהול, בין אם היא חד פעמית או מתמשכת, מחלישה את הגוף. היא פוגמת במערכת החיסון והופכת את הגוף למטרה קלה להשתלטות של מחלות שונות, מקלות ועד חמורות.

שתיית אלכוהול גורמת לדיכוי מערכת העצבים המרכזית בגוף ולדיכוי המרכז במוח האחראי על ויסות קצב הפרשת המים בכליות, המעמיס על עבודת הכליות.
לשתיית אלכוהול מופרזת מתמשכת יש השפעות פנימיות על הגוף אך גם חיצוניות. לא מדובר רק בעיניים בורקות ונפוחות, אלא גם בעלייה ניכרת במשקל ובהזדקנות מואצת הניכרת במראה העור. בנוסף, שתייה מופרזת עקבית גורמת לשלל בעיות כמו פגיעה בתפקוד המיני, בתפקוד הקוגניטיבי והיום יומי, פגיעה באיכות החיים של בני המשפחה והקרובים אליכם, ולמוות מוקדם.

מדוע אנשים שונים מגיבים באופן שונה לאלכוהול?

התגובות הפיזיולוגיות לאלכוהול משתנות מאדם לאדם והן מושפעות מגורמים רבים, ביניהם גיל, מין, גזע, מסת גוף, גנטיקה, משקל, רמת הכושר הגופני, היסטוריה משפחתית וכן משימוש מקביל בתרופות ובסמים. הנה כמה גורמים שכדאי לשים אליהם לב:

  • מין – האנזים האחראי על פירוק האלכוהול נמצא בכמות נמוכה יותר אצל נשים, ולכן השפעת האלכוהול על נשים חזקה יותר.
  • משקל הגוף – ככל שמשקל הגוף קטן יותר, גדלה השפעת האלכוהול. זאת אחת הסיבות שבגללה מסוכן לילדים לצרוך אלכוהול.
  • מצב גופני – אלכוהול משפיע בצורה חזקה יותר על מי שקיבתו ריקה, וכמו כן שילוב של אלכוהול עם עייפות גורם להשפעה חזקה יותר.
  • הסתגלות – אדם שנוהג לצרוך אלכוהול באופן קבוע מסתגל לכך, ועם הזמן והשפעת האלכוהול עליו פוחתת. התנזרות משתיית אלכוהול של חודש ומעלה, תגביר בחזרה את השפעת האלכוהול.

האם יש משקה אלכוהולי שבטוח יותר לשתות?

כמות האלכוהול הנצרכת היא זאת המשפיעה ולא סוג המשקה האלכוהולי. מידת ההשפעה, כאמור, היא אישית.

קראו עוד על שתייה מתונה

מהי מנת אלכוהול?

מנת אלכוהול נקבעה ככזו המכילה 10 גרם אתנול, בדומה לכמות האלכוהול שיש בצ'ייסר וודקה, או ערק או ויסקי. כמות הצריכה המקסימלית של אלכוהול היא 2 מנות לנשים, ו-3 מנות לגברים.

למדריך המלא לשתייה נכונה

מה היא שתייה מתונה?

צריכת אלכוהול מתונה מוגדרת כעד שתי מנות אלכוהול ליום לנשים ועד שלוש מנות ליום לגברים. הגדרה זו מתייחסת לכמות הנצרכת בכל יום ויום, ואינה יכולה להיחשב כממוצע של כמויות שתייה על פני כמה ימים. צריכת כמות גדולה יותר של אלכוהול בפרק זמן קצר נחשבת כמסוכנת בריאותית. בכל מקרה מומלץ להימנע משתייה לפחות יום או יומיים בשבוע על מנת לא ליצור תלות של הגוף באלכוהול.

למי לא מומלץ לשתות אלכוהול?

ילדים ובני נוער מתחת לגיל 18, נשים בהריון, אנשים לפני אימון גופני, אנשים שעומדים לבצע פעולות שדורשות מיומנות, תשומת לב או תיאום כמו למשל נהיגה. אנשים הנוטלים תרופות שאין לקחתן עם אלכוהול.

מהי שתייה מופרזת?

לגברים, שתייה כבדה מוגדרת בצריכה של 15 או יותר מנות אלכוהול בשבוע או מעל 5 מנות בערב. לנשים, שתייה כבדה מוגדרת בכמות של 10  או יותר מנות אלכוהול בשבוע או מעל 5 בערב. התוצאות וההשפעות של שתייה כבדה תלויות בריכוז האלכוהול בדם וכן במשך הזמן שבו נצרכו המשקאות. מעידה חד פעמית של ליל שכרות אינה שקולה לערבי שתייה תכופים על פני שנים ארוכות.

מצב של שתייה מרובה האלכוהול עלול לגרום להפרעות נשימה, בלבול, ביטול עכבות, ומוות. להבדיל מרוב החומרים הממכרים שיש להם רצפטורי מטרה במוח, לאלכוהול אין מולקולת מטרה אחת – האלכוהול משפיע על כל המוח ויכול לגרום להיפוגליקמיה, מצב בו רמת הסוכר בדם נמוכה באופן קיצוני מהרמה הנורמטיבית. במצב כזה, תפקודם של המוח ומערכות גוף רבות עלול להיפגע.

שתייה מופרזת עשויה לגרום גם לכבד שומני, לדלקת כבד ולשחמת הכבד. השפעות נוספות כוללות עלייה בלחץ הדם, עלייה בסיכון לאוטם שריר הלב, לסרטן הראש, הצוואר, הגרון, הקיבה, הכבד, המעי הגס והריאה. היפוגליקמיה עלולה להיגרם כתוצאה מהרעלה קשה.

בקיצור, לא מומלץ!

מהי הרעלת אלכוהול?

הרעלת אלכוהול נוצרת בגלל כמות גבוהה מאוד של אלכוהול בדם. הביטוי של ההרעלה משתנה מאדם לאדם. אחדים יהיו עליזים, אחרים יהיו מדוכאים, מסוגרים או אלימים, ואחרים פשוט מאבדים את ההכרה. התפקוד המוטורי של אלה ואלה יפגע וכתוצאה מכך יפגמו שיווי המשקל, היכולת לשלוט בפעולות עדינות, שיקול הדעת וזמני התגובה. החשש לפציעות ולחבלות במצב כזה הוא גבוה בין אם הן נגרמות מנפילות, קטטות או תאונות דרכים. במצב של אובדן הכרה קיים סיכון לשאיפת קיא לריאות, וזו אחת מהסיבות הנפוצות למוות בקרב שתייני אלכוהול.

איך תדעו אם יש לכם בעיית שתייה?

איך תדעו שאתם שותים יותר מדי?
קראו כאן על הכמויות של שתייה מתונה

האם אתם מרגישים שהאופן שבו אתם חושבים ומרגישים מתערער ומערכות היחסים שלכם נפגמות בגלל שתייה מוגברת? האם התפקוד שלכם בבית הספר, בעבודה או בפעילות חברתית ירד?

אם כן, דברו עם ההורים שלכם, עם האנשים הקרובים אליכם עליהם אתם סומכים, או עם אנשי מקצוע. הגמילה מהרגלי שתייה מופרזים היא פחות קשה מהתסמינים וההשפעות של השתייה עצמה.

כאן תמצאו כמה גורמים שישמחו לעזור לכם

מה הן בעיות הבריאות שנוצרות בגלל צריכה מוגברת של אלכוהול?

הבעיות הן רבות ומגוונות. החל בהשמנת יתר, תלות הפוגמת ביחסים החברתיים והבינאישיים ובתפקוד הכללי; דרך מחלות כרוניות כמו שחמת כבד, דלקת בלבלב ופוטנציאל לסוגי סרטן שונים, לחץ דם גבוה והפרעות פסיכולוגיות; ועד סיכון לפציעות, כוויות, תאונות, נפילות וטביעות. שתייה מוגברת ומתמשכת של אלכוהול עשויה גם להגביר את האלימות שלכם ולפגום בתפקודכם המיני.